خلاقیت از نگاه رندی گیج

خلاقیت از نگاه رندی گیجReviewed by میر ناصر جعفری on Jan 7Rating: 5.0خلاقیت از نگاه رندی گیجاجازه دهید گفته هام رو با این جمله آغاز کنم :خلاقیت نامحدود است . هر چقدر بیشتر آن را بشناسید و به کار بگیرید ، قدرت آن بیشتر خواهد شد . پس اگر تصور می کنید خلاقیت شما محدود و دارای تاریخ انقضاء است در اشتباه هستید .

خلاقیت خود را آزاد کنید

اجازه دهید گفته هام رو با این جمله آغاز کنم :خلاقیت نامحدود است .

هر چقدر بیشتر آن را بشناسید و به کار بگیرید ، قدرت آن بیشتر خواهد شد . پس اگر تصور می کنید خلاقیت شما محدود و دارای تاریخ انقضاء است در اشتباه هستید .

چند روزی بود که با چند تن از دوستان نابغه ام بودم . یکی از آنها کسی است که مجبور است نسبت به سایرین خلاقانه تر فکر کند.او جایی کار می کند که تفکر خلاق و نو و شجاعانه بسیار ضروری است و به نظر من دقیقا جایی افتاده است که این گونه تفکر باید جزئی از عادات او باشد . یک شب موقع شام او از من پرسید که برای تغییر شیوه ی تفکرش چه پیشنهادی دارم .

لطفا چند لحظه صبر کنید و درباره ی جمله ی آخر فکر کنید . چون آنچه که دوستِ من گفت بسیار قابل تامل است . او مهم ترین قدم برای تفکر انتقادی را برداشت و مطمئنا پرسیدن چنین سوالی، مهمترین قدم در توسعه ی فردی و رشد شخص است .

او پرسید که چگونه می تواند طرز فکرش را عوض کند .

رسیدن به چنین مرحله ای ، مهمترین بخش از زندگی شماست . نکته ی مهم این است که درباره ی فکر کردن، فکر کنید و به این بیندیشید که می توانید طرز فکر خود را عوض کنید . چرا که وقتی شما طرز فکر خود را عوض کنید ، همه چیز را عوض می کنید .

اولین چیزی که از دوستم خواستم عوض کردن محیط اش بود . برای من و شما و دوستم ، ارزیابی افرادی که در زندگی تان هستند بسیار کلیدی است .هرکسی می تواند در زندگی شما نظر بدهد . نکته کلیدی شناسایی فردی است که می خواهید به آن ها گوش دهید .

شما به یک محدود ی مقدس نیاز دارید . در این محدوده افرادی هستند که شما آگاهانه آنها را انتخاب کرده اید تا در کنارتان باشند . جیم ران می گوید ، درآمد شما میانگینِ درآمد 5نفری است که بیشترین زمان را با آن ها می گذرانید .

من جمله ی او را تکمیل می کنم که سلامتی، میزان شادی و کیفیت روابط شما نیز میانگین 5 نفری است که بیشترین زمان را با آن ها سپری می کنید  . بسیاری از ما خودمان را با افرادی احاطه کرده ایم که به ما اجازه  می دهند تا در راهی که هستیم بمانیم ، در واقع آنها دوست دارند تا شما هم مثل آن ها باشید و این قسمت روشن ماجرا است .

قسمت تاریک ماجرا زمانی آغاز می شود که رشدتان تهدیدی برای آن ها محسوب می شود ، چرا که آن ها از عقب ماندن می ترسند. بنابراین آن ها ناخودآگاه سعی می کنند که در هر کاری که باعث رسیدن شما به موفقیت می شود ، خرابکاری کنند . ( بدون اینکه حتی عمدی در کار باشد .)

شما هم احتمالا افراد منفی در زندگی تان داشته باشید . ممکن است با یکی از همین افراد منفی ازدواج کرده باشید . شما مجبور نیستید این افراد را رها کنید ( اگر چه گاهی رها کردن آن ها عاقلانه به نظر می رسد ). اما شاید لازم باشد تا میزان زمانی که با آنها می گذرانید را تنظیم کنید .

randy_gage_10
رندی گیج

انرژی خود را بر اساس  این جمله صرف نکنید که : « هر کسی زود اومد باید زودتر خدمات بگیره » مراقب باشید که با چه کسانی وقت تان را صرف می کنید . اگر کسانی را اطراف خود دارید که چنین چیزرهایی را می گویند :

– من همیشه به همین ترتیب انجام داده ام .

– اگر خراب شد ،سعی نکن درستش کنی .

– از چارچوب خارج نشو .

– لقمه گنده تر از دهنت رو برندار .

– نمی تونی یه خرده بیشتر به درد بخور باشی ؟

– از قواعد پیروی کن .

– ما اجازه نداریم که اشتباه کنیم .

– قوانین و قواعد به نفع شما تنظیم شده اند .

– این کار خود نمایی نیست ؟

– این کار هیچ وقت عملی نیست .

– تا به حال هیچ کس آن را انجام نداده است .

این ها علامت خطرهایی است که نشان می دهد شما با افردای احاطه شده اید که جلوی پیشرفت تان رامی گیرند . ( به عبارت دیگر شما به آن ها اجازه می دهید تا باعث عقب ماندگی تان شوند .)

مراقب باشید. چرا که وقتی درباره ی آزاد کردن خلاقیت تان صحبت می کنیم ، منظورمان ایده هایتان هستند . ایده هایی که قدرت ذاتی فوق العاده ی دارند .

ایده ها وقتی متولد می شوند ، موجودات شکننده ای هستند . آن ها با یک بی اعتنایی یا ابروی بالا رفته کشته می شوند .

شما به افردای نیاز دارید که اید های شما را پرورش دهند . ایده ها از طریق خودشان تغذیه می شوند . یک ایده بر روی سایر ایده ها ساخته می شود تا ایده ی قوی تری به وجود آید .

اغلب موفقیت ها چیز جدیدی نیستند ، بلکه حاصل ترکیب دو المان موجود و تولید مفهومی جدید هستند .

به من ایده ی جدیدی بدهید تا به شما ایده ی قدرتمندی تحویل دهم . از ایده های جدید نترسید . از ایده های قدیمی که تاریخ انقضای آنها تمام شده است بترسید .

بسیاری از موفقیت ها زمانی حاصل می شوند که فرضیه ها را زیر سوال ببرید . یک فرد معمولی هم می تواند به جواب های اشتباه پی ببرید . نبوغ در این است که سوال های اشتباه را شناسایی کنید .

پیشنهاد دومی که به دوستم دادم این بود که هر سال در 2 سمینار با موضوعی غیرمرتبط با رشته اش شرکت کند .

چرا که در این حالت می تواند در سطحی گسترده، متفاوت تر فکر کند .هر سال به دنبال 2 سمینار هستم که در آن شرکت کنم . سمیناری که در آن احمق ترین فرد سمینار باشم !

من نمی توانم سمینار خاصی را به شما پیشنهاد کنم ولی خودتان می توانید آنها را پیدا کنید .اگر خرده فروش هستید ، به سمینار بازاریابی اینترنتی بروید ، اگر در حوزه ی بازاریابی اینترنتی هستید به سمیناری زمینه ی تولید بروید .

برای داشتن تفکر انتقادی باید به چالش کشیده شوید . شما نیاز به چالش هایی دارید که باعث می شود خلاقانه ، انتقادی ، منطقی و جانبی فکر کنید .

بدیهی است که ما هنجارهای فرهنگی ، روشهای عملیاتی استاندارد ، بهترین شیوه و بسیاری قوانین دیگر داریم . قواعد و روش ها مفید و ضروری هستند .

اما به خاطر داشته باشید : « همه ی نو آوری ها ، پیشرفت های چشمگیر بشر و تقریبا هر موفقیت چشمگیری باید خارج از چارچوب  قواعد صورت گیرد . » در غیر این  صورت شاید هیچ وقت اتفاق نمی افتادند .

شما در برخورد با مفاهیم منطقی باید بپرسید که چرا؟ و اگر شما نپرسید ، فرد دیگری وارد عمل می شود و می پرسد : چرا شما؟

درباره نویسنده

مطالب مرتبط

4 نظر

  1. Mohamad Reza

    سلام

    مرسی از مطلب مفیدتون بسیار عالی بود
    جالب بود برام من اسم این شخص رو شنیده بودم ولی نمیدونستم داستانش چیه

    پاسخ

نظر بدهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.