مقدمه ای بر نقشه های ذهنی (سری مقالات سیر تا پیاز نقشه ذهنی mindmap)

 

در مقاله ” نقشه ذهنی چیست ؟ ” تعریفی اجمالی به همراه چند نمونه نقشه ذهنی برای شما ارایه کردم و در این مقاله مقدمه ای خواهیم داشت بر نقشه های ذهنی (mind map) و ویژگی های آن :

 

مزایای نقشه ذهنی
مزایای نقشه ذهنی

 

یکی از افرادی که درباره ی نقشه ذهنی مطالعات فراوانی کرده تونی بازان است،تونی کتابهای پرفروش زیادی در زمینه ی مغز و فرآیندهای یادگیری نوشته است.وی ابداع کننده روش انقلابی درباره ی یادداشت برداری به نام نقشه برداری ذهنی است.شاید با بیان اینکه روش او صرفا درباره یادداشت برداری است حق مطلب را ادا نکرده باشیم.در واقع نقشه برداری ذهنی یک روش یادگیری همراه با مزایای فراوان است.نقشه برداری ذهنی را میتوان به صورت زیر توصیف کرد:

 

۱-   موضوع اصلی به صورت یک تصویر مرکزی نمایش داده میشود.

۲-   موضوعات مهم دیگر به صورت شاخه هایی از این مرکز منشعب میشوند.

۳-   هر شاخه نام ،رنگ و شکل مخصوص به خود را دارد.

۴-   ممکن است این شاخه ها خود دارای انشعابات کوچکتری همراه با تصویر یا کلمه باشند.

۵-   شاخه های اصلی و کوچکتر ممکن است به هم گره خورده باشند، این امر به ارتباط بین آنها بستگی دارد.

 

پنج ویژگی اصلی یک نقشه ذهنی بیان شد،سعی کردم آنها را تا حد ممکن مفید و مختصر بیان کنم و فکر میکنم تصویر خوبی از یک نقشه ذهنی ارائه کرده ام اما به هر حال من در این توصیف محدود به ماهیت خطی بیان مطالب بودم.با بیان این ویژگی ها در قالب کلمات نه تنها این توصیف تا حدی پیچیده به نظر می رسد بلکه شما را نیز برای فهم آن وادار به استفاده از قوه تخیل کردم.با تکرار بیش از حد کلمات شاخه انشعاب و یا گره خوردن این احتمال وجود دارد که شما در ادامه مطلب دچار مشکل شوید.آیا بهتر نیست که تمامی این توضیحات را به صورتی درآوریم که با یک نگاه همه ی مطالب فهمیده شود ؟ کدام دقیق تر است ؟ یک عکس از چهره فرد یا توضیحی طولانی درباره قیافه شخص؟ یک تصویر میتواند تمام توضیحات را درباره ی نقشه ذهنی به صورت یکجا بیان کند.

به عکس زیر دقت کنید

نمونه نقشه ذهنی
نمونه نقشه ذهنی

 

اگر قبلا با نقشه ذهنی مواجه نشده اید ممکن است فکر کنید که این شکل تعدادی خطوط درهم و برهم است اما درواقع این خطوط ترسیم کننده روش نقد و بررسی کتاب است.حالا که یک نمونه واقعی از نقشه ذهنی را مشاهده کردید بهتر است ۵ ویژگی مختلف آن را بررسی کنید.

 

۱-   موضوع اصلی که همان نقد و بررسی کتاب است به عنوان تصویر مرکزی در این نقشه نمایش داده شده است

۲-   موضوعات مهم مانند شخصیت ها، نویسنده ، منابع مرتبط  به عنوان شاخه های اصلی منشعب شده اند.

۳-   هر شاخه شکل و اسم خاص خود را دارد.

۴-   هر شاخه اصلی دارای انشعابات فرعی تر است،مثلا از شاخه نویسنده ، جنسیت منشعب میشود. بعضی از این شاخه های فرعی دارای تصویر هستند.

 

۵-   فضا برای ارتباط بین شاخه های فرعی وجود دارد مثلا انشعابات مربوط به سابق و دیگر را میتوان به هم ربط داد.

 

 

نویسنده : میر مهدی جعفری

[alert title=”توجه :” type=”alert-danger”]درصورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه ، از طریق فرم ارسال نظر انتهای همین مطلب ، آنها را با ما در میان بگذارید.[/alert] [alert title=”منتشر کنید!!!!” type=”alert-warning”]کپی این مطلب با ذکر منبع بلامانع است[/alert]

درباره نویسنده

    مطالب مرتبط

    نظر بدهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.