هفت گام تا بالاترین درک از مطالعه (اصول صحیح مطالعه)

تبلیغات (درصورت تمایل برای مشاهده کلیک کنید) !!!
summer97off

هفت گام تا بالاترین درک از مطالعه (اصول صحیح مطالعه)

 

هفت گام تا بالاترین درک از مطالعه
هفت گام تا بالاترین درک از مطالعه

۱٫ ساعت مشخص مطالعۀ خود را پیدا کنید.

۲٫ بهترین مکان مطالعه را  برای خود پیدا کنید.

۳٫ تکه زمانهایی برای مطالعه در نظر بگیرید.

۴٫ حواس­پرتی را از بین ببرید.

۵٫ بین استراحتها به خود جایزه دهید.

۶٫ اولویت بندی و برنامه ریزی برای مطالعه

۷٫ از قدرت نرم­افزارها استفاده کنید.

 

 

گام اول ساعت مشخص مطالعۀ خود را پیدا کنید :

پیک دورۀ کارایی خود را کشف کنید. این پیک زمانی از روز است که شما بیشترین تمرکز را دارید. برای بعضی از مردم این زمان صبح و برای بعضی دیگر ممکن است اواسط روز یا  حتی شب باشد. سعی کنید از این زمان خود برای مطالعۀ مطالب مهم  خود که نیاز به درک بالا دارد استفاده کنید.

گام دوم بهترین مکان مطالعه را  برای خود پیدا کنید :

ایده­آل­ترین محل برای مطالعه خود را کشف کنید. این کار برای هر کسی مشکل است، اما میتواند یک کتابخانه یا کافی شاپ باشد. همچنین میتواند اتاق شما، دفتر کار یا طی مسافرت شما باشد. پس یک محل ثابت پیدا کنید که به راحتی بتوانید تمرکز کافی را در آنجا داشته باشید.

 

گام سوم زمانهایی برای مطالعه در نظر بگیرید :

ابتدا شما بایدزمان اوج یادگیری خود را مشخص کنید. سپس تکه زمانهایی را  برای مطالعه تعیین کنید. این عمل باید به صورت  پیوسته برای تمام مطالعه های اختصاصی شما باشد. استراحت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه ای بین زمانهای مطالعه در نظر بگیرید. تحقیقات نشان میدهد اکثر مردم مشکل حفظ تمرکز برای کارهای خاص در مدت زمان بیشتر از ۲۵ دقیقه را دارند که مطالعه هم جزئی از آن کارها است. اگر تصمیم به مطالعۀ بیش از یک ساعت را دارید، به یک باره این کار را انجام ندهید و سعی کنید بین هر ۲۵ دقیقه مطالعه، ۵ دقیقه استراحت کنید. 

گام چهارم از بین بردن حواس­پرتی :

قبل از شروع به مطالعه، گوشی، تبلت،، لپ تاپ یا هر نوع وسیلۀ دیجیتال که باعث حواس پرتی شما میشود را کنار بگذارید. اصلاً نگران نباشید، زمانهای استراحتی که در گام سوم بین  مطالعه در نظر گرفتیم برای همین کار است که پیام ها و تماسهای خود را چک کنید. در مواقعی ممکن است شخص یا اشخاصی دلیل حواس پرتی شما باشند، در این  مواقع به آنان اعلام کنید که زمان مطالعۀ شما است و بعد از مدتی میتوانید با آنان باشید.

 

گام اختیاری، گوش کردن به موسیقی:

اگر موسیقی به تمرکز حواس شما کمک میکند، میتواند مفید باشد. البته موسیقیهای بی­کلام. اکثر افراد از موسیقیهای سنتی استفاده میکنند. اگر دوست ندارید موسیقی گوش دهید میتوانید هدفون را داخل گوشتان قرار دهید، بدون اینکه آهنگی پخش کنید. این یک راه مجزا است تا به اطرافیانتان بگویید که سرتان شلوغ است و کار دارید. معمولاً اطرافیانتان کمتر پیش می­آید وقتی هدفون در گوشتان است مزاحم کار شما شوند.

 

گام پنجم بین استراحتها به خود جایزه دهید :

در زمانهای استراحتی که در نظر گرفته اید برای خود جایزه ای به خاطر کار سختِ مطالعه که انجام داده اید در نظر بگیرید. برای مثال ۲۵ دقیقه که مطالعه کردید یک جایزه برای خود در نظر بگیرید. جایزه میتواند چیزهایی باشد که خیلی سریع هستند و علاقۀ زیادی به آنها دارید، مثل: خوردن یک قهوه، چک کردن شبکه های اجتماعی، پیامهای وایبر یا ایمیل یا هر چیز دیگری که دوست دارید (این کار باید خیلی سریع انجام شود و در صورت خوردن چیزی حتماً دقت کنید که مغزی باشد). اگر قصد مطالعۀ بیش از یک ساعت را دارید دقت کنید استراحتهای شما برای هر ۲۵ دقیقه مطالعه بیشتر از ۵ دقیقه نشود.

 

گام ششم اولویت بندی و برنامه ریزی برای مطالعه :

اولویت بندی یعنی مهمترین مطالب خود را در ابتدا بخوانید. مطالعۀ خود را با مطالب ساده شروع نکنید (این کار در بعضی مواقع باعث به تعویق افتادن مطالب مهم میشود). یک جدول مطالعه درست کنید و آن را روی دیوار بچسبانید.

 

گام هفتم استفاده از قدرت نرم­افزارها :

استفاده از تکنولوژی به شما کمک میکند مطالعۀ مؤثرتری داشته باشید. در اینجا تعدادی از نرم­افزارهای مفید که کمک خیلی زیادی به شما میکند را معرفی میکنیم:

۱٫ eyeQ : این نرم­افزار با استفاده از تقویت عضلات چشم و حافظۀ شما کمک زیادی به مطالعۀ شما خواهد کرد.

میخواهم نرم افزار eyeQ را داشته باشم

۲٫ Summarize This : برنامه ریزی مطالب برای مطالعه (اولویت بندی)

۳٫ Evernote : بهترین نرم­افزار مدیریتِ یادداشتها. سینک مطالب بین تمام دستگاهها (تبلت و لپ تاپ و …)

۴٫ Pocket : اگر مطالب آنلاین زیادی مطالعه میکنید، این نرم افزار به شما کمک میکند آنها را ذخیره و بعداً مطالعه کنید.

۵٫ imindmap : قوی ترین نرم افزار نقشه ذهنی که بزودی از همین سایت عرضه خواهد شد.

نویسنده : میر مهدی جعفری

[alert title=”توجه :” type=”alert-danger”]درصورت داشتن هرگونه سوال در این زمینه ، از طریق فرم ارسال نظر انتهای همین مطلب ، آنها را با ما در میان بگذارید.[/alert] [alert title=”منتشر کنید!!!!” type=”alert-warning”]کپی این مطلب با ذکر منبع بلامانع است[/alert]
تبلیغات (درصورت تمایل برای مشاهده کلیک کنید) !!!
summer97off

درباره نویسنده

    مطالب مرتبط

    2 نظر

    نظر بدهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.