مغز شگفت انگیز ما (تقویت حافظه)

مغز شگفت انگیز ما (تقویت حافظه)Reviewed by میر مهدی جعفری on Oct 28Rating: 5.0مغز شگفت انگیز ما (تقویت حافظه)
راه ها و تکنیک های تقویت حافظه
راه ها و تکنیک های تقویت حافظه

ما نمی‌توانیم هوش خود را افزایش بدهیم، ولی میتوانیم روشهای استفاده از آن را بهبود ببخشیم. مغز ما شگفت ­انگیز است، ولی خود مغز قادر نیست درک کند که چه عضو خارق­ العاده­ای است!

وزن مغز در حدود یک و نیم کیلو گرم است و بین ده تا پنجاه میلیارد سلول عصبی دارد. در بخشی از مغز (مخچه) برای هر سلول عصبی، شصت هزار رشتۀ ارتباطی (سیناپس) وجود دارد. به یاد داشته باشید که همین مغز است که می تواند بزرگترین کامپیوترها را بسازد.

ولی آیا ما از این دارایی ارزشمند به خوبی استفاده میکنیم؟ به هیچ وجه. در واقع به نظر میرسد که اغلب ما انسانها نمی‌توانیم شیوه­های سنتی و محدود تفکر را کنار بگذاریم. تفکر و اندیشیدن فقط یک واکنش مغزی نیست بلکه نوعی مهارت است، مهارتی که نیاز به زمان و تمرین دارد تا تقویت شود. هنگامی که این مهارت را فراگرفتیم و به تدریج به شکلی “طبیعی” و “عادی” درآمد، دیگران تصور می کنند که ما انگار با این مهارت به دنیا آمده ­ایم و آدم بسیار خوش ­شانسی هستیم.

اکثر حیوانات می دانند که چگونه به خود آرامش بدهند و به خوبی به نقش مهم و اساسی استراحت و آرامش در حفظ بقای خود واقفند. انرژی بایستی برای مواقعی که بدان نیاز داریم حفظ و ذخیره شود و نباید در راه هیجانات و تنش­های بیهوده تلف شود. یکی از مهارت های اساسی برای حفظ بقای خود در این دنیای پر رقابت، مهارت در آرامش بخشیدن به خویش است.

برای تفکر صحیح و به کارگیری بهینه از مغز به چند نوع مهارت نیاز داریم. یکی از مهمترین مهارت ها این است که بدانیم چگونه از خلاقیت طبیعی خود استفاده کنیم. در  مطالب بعد راجب این مباحث بیشتر صحبت خواهم کرد. یافتن سریع اطلاعات نیز در این عصر اطلاعات از اهمیت به­ سزایی برخوردار است.

البته برای تقویت هر مهارت ذهنی یا بدنی، احتیاج به تمرین و ممارست داریم؛ یعنی ما نمی‌توانیم فقط از طریق کتاب یا هر مطلبی، نحوۀ بازی کردن تنیس یا نقاشی کردن را یاد بگیریم، بلکه باید عملاً آن‌ها را انجام دهیم. هر بخش از این مطالب نیز شامل تمرینات عملی است تا بدین ترتیب از مهارت خود باخبر شوید. به‌هرحال فقط از طریق عمل کردن به اصول ارائه‌شده است که می‌توانید پی ببرید آیا می‌توانید ذهن خود را تقویت کنید یا نه!

در مطالب بعدی به صورت مفصل به تمرین های عملی تقویت حافظه و تندخوانی خواهم پرداخت.

درباره نویسنده

    مطالب مرتبط

    1 نظر

    نظر بدهید

    نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

    این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.