فیل درونتان را آزاد کنید ۲ ! (تقویت حافظه)

فیل درونتان را آزاد کنید 2 ! (تقویت حافظه)Reviewed by میر ناصر جعفری on Jul 21Rating: 5.0فیل درونتان را آزاد کنید 2 ! (تقویت حافظه)

در قسمت قبل از مجموعه ” فیل ها هرگز فراموش نمی کنند ” درباره تکنیک لوسی صحبت کردیم و نحوه ی مسیرسازی ذهنی را توضیح دادم.امروز می خواهم نحوه ی استفاده از آن را برایتان شرح دهم.

 

فیل درونتان را آزاد کنید 2 (تقویت حافظه)
فیل درونتان را آزاد کنید ۲ (تقویت حافظه)

 

گام اول : تصور کن ، بشنو ، احساس کن!

این با ارزشترین درس در ورزش های حافظه است.داستان هایتان را با چشم درونتان تصور کنید.شما باید داستانتان را به صورت زنده ببینید.یک اشتباه بزرگی که تازه کارها میکنند این است که میخواهند چیزی را به خاطر بسپارند بدون اینکه آن را تصور کنند.وقتی که من تکنیک های تقویت حافظه را شروع کردم کلمات داستان را به خاطر می سپردم بدون اینکه تصاویر مربوط به آن را تصور کنم و جزئیات آنها را با چشم درون ببینم.این روند زمان زیادی از شما نخواهد گرفت اما شما باید شخصا در آن چیزی که میخواهید به خاطر بسپارید حضور فعال داشته باشید.

انیشتین با یک استراتژی تجسم ذهنی به نام “نشسته در انتهای شعاع نور” به کشف خود از نظریه نسبیت اعتبار بخشیده است.

 

بعضی از مردم ترجیح می دهند از کانال های حسی دیگری استفاده کنند.اگرچه من فقط از ۴ لغت تصویری مختلف برای تشریح این مهارت استفاده کردم ولی شما برای کارآمد کردن آن میتوانید آنچه در داستانتان اتفاق می افتد را بشنوید و احساس کنید.بهتر است که راه های مختلف را امتحان کنید و آن موردی که برای شما کارسازتر است به کار بگیرد.یادمه که قهرمان سابق آلمانی katharina bunk از حس شنوایی خود برای به خاطر سپردن  یک بسته کارت در ۴۵٫۸ ثانیه استفاده کرد.به نظر می رسد که کانال شنوایی برای او بیشترین بازدهی را داشته است.شما می توانید برای به خاطر سپردن داستان تان کانال های مختلف را با هم ترکیب کنید.به هر حال :

به نظر می رسد دو حس دیگر ،بویایی و چشایی، کارآیی کمتری در این تکنیک داشته باشند.

قدم دوم : به جعبه فکر کنید!

فرض کنید اولین ایستگاه از مسیرتان میز آشپزخانه  و هدف شما حفظ کردن کلامات تصادفی است.این ساده ترین نظم بخشی در مسابقات حافظه است.چون نیازی به ایجاد مسیر تازه و خلاقیت نیست.اولین لغتی که باید حفظ کنیم “موز” است.

اولین ارتباطی که بین میز و موز به ذهنتان می رسد چیست؟ حدس میزنم تصور می کنید که موز روی میز قرار دارد.اگر شما بخواهید با این روال تعداد کلمات بیشتری را به خاطر بسپارید ،موفق نخواهید شد چون بعد از دچار شک می شوید که دقیقا چه چیزی را روی میز قرار داده اید.اما چرا اینگونه است ؟چرا نمیتوانیم داستان را به خاطر بسپاریم ؟

جواب سوال واضح است : چون که کسل کننده است.این داستان هیچ گاه به حافظه بلند مدت راه پیدا نخواهد کرد.از آنجایی که مغز ما در هر ثانیه میلیون ها اطلاعات را می گیرد،مجبور است که با رابطه سازی اطلاعات را فیلتر کند.اگر چیزی را بی ربط تشخیص دهد ،آن را حفظ نخواهد کرد(برخی از متخصصین علوم اعصاب بر این باورند که مغز ما هر چیزی را که تجربه کرده ایم در خود نگه می دارد، با این حال ما قادر به بازیابی به خاطرآوری همه ی آنها نیستیم).تا این جا ما مسیر را ساختیم و اولین ایستگاه را شناسایی کردیم ولی ارتباط سازی مناسبی بین ایستگاه و کلمه موردنظر نداشتیم.

اما اصلاح ارتباط سازی بسیار آسان است : ما باید خلاقیت مان را بکار بگیریم!

 

خُب اجازه بدهید که به موز و میز برگردیم : به جای قرار دادن موز بر روی میز که آسان ترین کار است ، چه تصور دیگری می توانید داشته باشد؟

 • ما موز را میخوریم و هر قسمت از پوست آن را زیر یکی از پایه های میز قرار میدهیم و حالا با این میز میتوانیم در اتاق سَر بخوریم

 • ما می توانیم روی میز را با تکه های موز بپوشانیم

 • میز را برمیگردانیم و از موزها به عنوان اسلحه میکنین-“بتازید سربازان!برای نبرد با دشمن از جان خود بگذرید!”

توجه : دقت کنید که فقط و فقط از یک موز در داستانتان استفاده کرده باشید و در قسمت های دیگر داستان موز نداشته باشید چون احتمال تداخل داستان وجود دارد.

گام سوم : از احساسات تان بهره بگیرید!

سعی کنید درباره ی گذشته ی خودتان بیندیشید : اولین خاطره ای که به ذهنتان می رسد چیست؟ آیا به وضوح می توانید آن را به یاد آورید؟ خودتان خواهید دید که بهترین خاطراتی که در ذهنتان هستند با احساس ترینِ آنها هستند مثل تولدها،عید ها،اولین روز مدرسه تان ،روز ازدواج و تولد دوستانتان.

بنابراین کاری که باید انجام دهید این است که برای به خاطر سپردن داستان ها و مطالب تان ، آنها را با احساسات پیوند دهید.

گام چهارم : من عاشق حرکت بخشیدن به مطالب هستم!

آیا یادتون میاد که بعد از گذاشتن پوست موز زیر پایه های میز چیکار کردیم؟در واقع یک حرکت مشخص در داستان وجود داشت.من به تمام مطالب به ویژه اعداد حرکت و احساسات داده ام که در فصل های دیگر با شما در میان خواهم گذاشت.

گام پنجم : بزرگنمایی کنید!!

یکی از موثرترین ابزارها در تصویرسازی ،بزرگنمایی است.این کار ماندگاری مطالب را بیشتر خواهد کرد.یکی از از کارهایی که در تصاویرم انجام می دهم این است که اندازه آنها را به طور غیر عادی بزرگ یا کوچک می کنم.آیا بدون تغییر اندازه فیل می توانم آن را روی مبل جا کنم؟فیل برای نشاندن روی مبل بسیار بزرگ است بنابراین ابتدا آن را به اندازه یک گربه کوچک می کنم و سپس روی مبل قرار می دهم.انجام دادن این کارها برای یک ذهن خلاق مثل آب خوردن است  و در این صورت است که ذهن شما به هیچ وجه آن را فراموش نخواهد کرد.

گام ششم : از فانتزی های جنسی استفاده کنید !

شکی در این نیست که نیروی جنسی قویترین نیروی انگیزه بخش در وجود انسان است! حتی بقای انسان نیز در گرو همین غریزه است!توصیه ی من این است :خم به ابرو نیاورید.چیزی برای از دست دادن ندارید،چون که اختیار ذهنتان را دارید و هیچ کس نمی تواند در این مورد شما را سرزنش کند.

گام هفتم : آن را رنگ آمیزی کنید!

مغز به اطلاعات رنگی رغبت بیشتری نشان می دهد.شما کدام یک را بیشتر به خاطر می آورید : یک روز ابری پاییزی یا یک روز آفتابی در مزرعه ی پر از گل های رنگارنگ؟  کاملا واضح است.لازم نیست که تک تک اجزاء را رنگ آمیزی کنید.اگر مسیر یا سیستم حفظی مثل اعداد ؛کارت های حافظه یا مجموعه ای از عکس ها دارید بهتر است که از رنگهای مختلف در به خاطر سپاری آنها استفاده کنید چون داستان های رنگی جذابیت بیشتری دارند. برای مثال رنگ زرد برای فرد خسته و رنگ قرمز برای فرد عصبانی رنگ مناسبی است.

گام هشتم : تکرار کنید ؛ تکرار کنید و باز هم تکرار کنید …

واقعیت این است که این گام مهم ترین گام در تثبیت آموخته های گام های قبلی است.در مسابقات حافظه که زمان کم و اطلاعات زیاد است ؛ تکرار کردن امکان پذیر نیست.پس راه حل چیست؟راه حل این است که قبلا به اندازه کافی تمرین و تکرار کرده باشید و بعضی اطلاعات خود به خود یادآور کدهای ویژه ای برای مغزتان باشند برای مثال عدد ۸۵ دانشگاه را در ذهن من تداعی می کند چون سال ورود من به دانشگاه است.

اکر گام های گفته شده را رعایت کنید مسیر ذهنی و کدهایی که خلق می کنید کاراآیی فوق العاده ای خواهند داشت.در قسمت های بعدی از مجموعه (فیل ها هرگز فراموش نمی کنند) شما را تا تبدیل شدن به یک قهرمان حافظه همراهی خواهیم کرد.

[well boxbgcolor=”#345f41″ ]

این محصولات برای شما پیشنهاد می شود …..

[/well]

درباره نویسنده

  مطالب مرتبط

  1 نظر

  نظر بدهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.