حواس پنج گانه ذهنی (تقویت حافظه)

حواس پنج گانه ذهنی (تقویت حافظه)Reviewed by میر مهدی جعفری on Nov 9Rating: 5.0حواس پنج گانه ذهنی (تقویت حافظه)

دیدن، شنیدن، بوییدن، چشیدن و لمس کردنِ ذهنی

آیا می توانید در ذهن خود صدایی را بشنوید؟ می توانید در ذهن خود چیزی را ببویید، یا بچشید یا لمس کنید؟ آیا می توانید صدای پیچیدن باد در لا به لای برگ درختان را در ذهن خود بشنوید؟

 • آیا میتوانید بوی غذای مورد دلخواه خود را در ذهن استشمام کنید؟

 • آیا میتوانید طعم یک بستنی … یا میوه را در ذهن خود مزمزه کنید؟

 • آیا میتوانید جنس یک پیراهن پشمی و زبر … یا ابریشمی و نرم را در ذهن خود مجسم کنید؟

حواس-پنج-گانه-ذهنی-(تقویت-حافظه)

آزمایش: از کسی بخواهید که جملات زیر را خیلی آرام برای شما بگوید. چشم های خود را ببندید و ببینید می توانید در ذهن خود همۀ آن صحنه ها را زنده کنید، صداها را بشنوید، بوها را استشمام کنید، مزه ها را بچشید. (اگر در همان زمان کس دیگری هم در کنار شما بنشیند و همان جمله ها را بشنود آنگاه می توانید تصورات ذهنی خود را با یکدیگر مقایسه کنید).

جملاتی که گفته میشود چنین هستند: “تصور کن در حال کشیدن طنابی هستی. صدای غرش دریا را میشنوی. کف پاهای برهنه­ ات بر روی شن های داغ هستند. بوی نمک دریا به مشام میرسد. حالا طناب را رها میکنی و برای کسی دست تکان میدهی. بر روی سیمان سفت و سخت قدم برمیداری. صدای امواج دریا به گوش نمیرسد. ناگهان صدای ترمز گوش خراش دو اتومبیل به گوش میرسد و چند لحظه بعد با یکدیگر تصادف میکنند”.

کدام حس را آسانتر از بقیه به تصور درآوردید: حس  شنوایی، بویایی، چشایی، یا لامسه؟

تمرین فوق را با یکی از دوستان خود تکرار کنید. یکبار شما چشم های خود را ببندید و دوستتان جملاتی مشابه جملات فوق برایتان زمزمه کند. دفعۀ بعد، دوستتان چشم های خود را می بندد و شما برای او جملاتی میگویید تا تجسم کند. ما معمولاً به اندازۀ کافی از قوۀ تخیل خود برای تجسم تجارب حسی استفاده نمیکنیم. این تمرین میتواند ما را در این راه یاری دهد.

خلق اشیا و اعمال جدید

متفکران خلاق باید قادر باشند اشیا، انسانها و صحنه ها را خلق کنند. آنان همچنین بایستی بتوانند بین اشیا و پدیده ها ارتباط های جدید برقرار کنند. البته همۀ انسانها میتوانند چنین کارهایی را انجام دهند – اگر چه خیلی از آنان به چنین چیزی باور ندارند! علت این امر آن است که بسیاری از جوامع برای این نوع توانایی اهمیت زیادی قائل نیستند. آنها اغلب به حفظ کردن مطالب و مهارتهای زبانی (کلامی) ارزش زیادی میدهند. اکنون به صحنه هایی خیالی توجه کنید:

پرچمی را تجسم کنید که به سمت راست در حال اهتزاز است… سپس تجسم کنید که جهت باد عوض شده و پرچم به سمت چپ در حال اهتزاز است. تجسم کنید پرچم به رنگ قرمز است… بعد به رنگ زرد در می­آید… حالا تجسم کنید که از قسمت پایین شروع به آبی شدن میکند و رنگ آبی به تدیج بالا می­آید و جای رنگ زرد را میگیرد.

تصور کنید سنگی به داخل یک آبگیر می­افتد و موجهایی را بر سطح آب ایجاد میکند. حالا سنگ بزرگی را در نظر بگیرید که ب سطح آب می­افتد و مقداری آب به اطراف میپاشد و امواجی بر سطح آب پدیدار میشود.

اکنون صحنه های زیر را تجسم کنید:

تجسم کنید در جایی نشسته­ اید و شیئ یا شخصی که در جلوی شما قرار دارد لحظه به لحظه کوچکتر و کوچکتر میشود… تا اینکه به اندازۀ یک نقطۀ ریز درمی­آید. حالا تصور کنید که همین شیئ یا شخص به تدریج بزرگ میشود و بزرگ میشود تا اینکه به سقف میرسد و آن را میشکافد.

اکنون تجسم کنید قسمتی از بدن یک فرد یا بخشی از یک شیئ بی­وقفه دراز میشود و دراز میشود…

حالا سعی کنید به طور ذهنی شی را از جایی برداشته و در جای دیگری قرار دهید.

سه شی با اندازه های متفاوت را تجسم کنید و آنها را (به طور خیالی) در جلوی خود به ترتیب بچینید.

تجسم کنید درختی در کنار جاده از دل زمین بیرون می ­آید. آن زمین را میشکافد و تکه ­های آسفالت و سنگ را به کنار میریزد و بالا می­آید. سپس خم شده و به روی جاده می­ افتد.

آیا این تصویر را در ذهن خود میبینید؟ شما هرگز چنین چیزی را در عالم واقعیت ندیده بودید، ولی تفکر بصری به شما کمک کرد تا صحنه­ ای را که هرگز شاهد آن نبوده­ اید ببینید.

تمرینی دیگر:

تصور کنید به سمت ماشین لباسشویی میروید. درب آن را باز میکنید و ناگهان لباسها از درون آن خارج شده و به پرواز درمی­ آیند و در جلوی شما با حرکات موزونی به رقص می پردازند. این تصویر ذهنی را برای دوست خود تعریف کنید.

درباره نویسنده

  مطالب مرتبط

  نظر بدهید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.